Noteikumi dronu lidināšanai

Drons ir ar tālvadību vadāms bezpilota gaisa kuģis, kā izmantošana ir populārs brīvā laika pavadīšanas veids, tāpat tie tiek izmantoti arī profesionālām darbībām. Atkarībā no tā pielietojuma un tehniskās specifikācijas, ir iespējams iegādāties dronus par krasi atšķirīgām cenām. Mazliet papētot interneta veikalu piedāvājumus, uzgāju, ka var iegādāties smieklīga izskata minjona formas dronu zem 10 EUR, bet nopietni entuziasti ar biezu naudas maku savā rīcībā var iegūt tādu, kas maksā vairākus simtus tūkstošus EUR. Neatkarīgi no tā,  kā izskatās drons un cik tas maksā, to pilotiem ir jāievēro dažādi noteikumi ko īsumā arī paskatīsim. Ja vēlies iegūt plašāku informāciju par dronu izmantošanas noteikumiem, tad dodies uz blogu “Par lidošanu” un iepazīsties ar rakstu “Kas jāzina dronu pilotiem”.

Dronu likums

Ikvienam tālvadības pilotam pirms drona lietošanas ir pienākums iepazīties ar 2016.gada 22.novembra Ministru kabineta noteikumiem Nr.737 “Kārtība, kādā veicami bezpilota gaisa kuģu un tādu cita veida lidaparātu lidojumi, kuri nav kvalificējami kā gaisa kuģi” jeb kā tautā to sauc – ar dronu likumu, tādēļ arī turpmāk tekstā izmantošu šo apzīmējumu.

Pamata noteikumi dronu izmantošanai

Tāpat kā veicot jebkādas citas darbības, arī lietojot dronu ir aizliegts apdraudēt vai kaitēt citiem cilvēkiem, viņu mantām un īpašumiem. Nedrīkst apdraudēt valsts drošības intereses un nodarīt kaitējumu videi. Tāpat kā vadot transporta līdzekli, arī vadot dronu ir jābūt skaidrā prātā, tātad nekāda alkohola vai citu apreibinošu vielu lietošana un pilotēšana nav savienojamas, neskatoties uz to, ka ar dronu neviens cilvēks netiek pārvadāts.

Ierobežojumi attiecībā uz vecumu

Saskaņā ar dronu likumu, tikai personas, kas ir vecākas par 18 gadiem drīkst lidināt dronus, kas ir smagāki par 1,5 kilogramiem (kg) un ar tiem iespējams pacelties augstāk par 50 metriem (m) virs zemes vai ūdens. Ja šādus dronus vēlas vadīt nepilngadīgas personas, tad tas ir veicams tikai un vienīgi pieaugušu personu uzraudzībā.

Drona apzīmēšana

Dronu reģistrācija nav nepieciešama, vismaz pagaidām, lai gan par to tiek domāts. Tomēr jāņem vērā, ka uz drona ir jābūt norādēm par īpašnieku (vārds, uzvārds, adrese un telefona numurs) vai uzņēmumu (nosaukums, adrese un tālrunis).

Ierobežojumi dronu vadīšanai

Latvijā noteikts, ka drons ir jāvada drošā attālumā no citiem cilvēkiem un nepiederošiem īpašumiem. Kāds ir drošs attālums dronam? Ja tā masa nav lielāka par 250 gramiem (g) tad izvērtēšana ir uz pilota pleciem. Gadījumā, kad masa ir virs šī lieluma, tad par drošu attālumu pieņem 50 m. Tomēr pastāv arī noteikumi uz īpašiem gadījumiem vai vietām. 50 m attālums, neatkarīgi no parametriem, būs jāievēro arī, ja lidojums tiek veikts pasākumu, sapulču, gājienu vai piketu tuvumā. Jāpiebilst, ka ir iespējams iegūt saskaņojumus, kas ļaus šo robežu pārkāpt. Pa lielam Latvijā atļauts lidot līdz 120 m augstumam nekontrolējamā gaisa telpā, bet kontrolējumā jāpieturas līdz 50 m. Īpaši noteikumi ir attiecībā uz teritorijām ap lidostām. Piemērām, lidojumi ar dronu nav atļauti tuvāk par 5 kilometriem lidlaukam “Rīga”.

Dronu karte

Ar aeronavigācijas informāciju, kas nosaka gaisa telpas izmantošanu,  piloti pirms katra lidojuma, var iepazīties   VAS “Latvijas Gaisa satiksme” tīmekļa vietnē. Tajā pieejamas ziņas gan par pastāvīgo, gan dinamisko informāciju.

Kad drīkst lidot ar dronu?

Lidot ar dronu, bez īpašas atļaujas, drīkst tikai diennakts gaišajā laikā. Tostarp, tas nav atļauts arī saullēkta un saulrieta laika. Ja ļoti gribas iemūžināt skatus šajos laikos vai vienkārši veikt lidojumus agri vai vēlu, tad lai saņemtu atļauju ir jāvēršas “Civilās aviācijas aģentūrā”.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s