Gatavojamies lidot kosmosā

Kad tālajā 1969.gadā cilvēks pirmo reizi uzkāpa uz mēness, daudzi pareģoja, ka divdesmit pirmajā gadsimtā lidošana kosmosā būs kā rutīnas pasākums. Mēs apceļotu citas planētas mūsu Saules sistēmā un, iespējams, pat uzdrošinātos veikt neiespējamo – lidot uz zvaigznēm. Taču tehnoloģijas tik ātri neattīstās, lai arī zinātne noteikti straujiem soļiem iet uz priekšu.

Ir pat dzirdēti tādi viedokļi, kā ‘’Vai tiešām ir vērts doties kosmosā? Vai ar Mēnesi nebija pietiekami?’’. Lai arī katrs ir tiesīgs uz savu viedokli, vērts piebilst, ka lidošanai kosmosā ir vairāki iemesli, taču galvenais no tiem ir cilvēka daba un ziņkārība, kas liek iet tālāk, atklāt vairāk, aptvert plašāk.

Domājams, ka cilvēki vēlas lidot kosmosā tā paša iemesla dēļ, kāpēc cilvēki turpina kāpt Everestā, izbraukt cauri Antarktīdai un darīt citas neprātīgas aktivitātes bez kurām varētu taču iztikt. Tomēr cilvēka dabā ir kas tāds, kas liek izpētīt vidi mums apkārt un uzzināt par to vairāk. Kādu dienu lidojumi kosmosā noteikti būs ikdiena, turklāt par to, kad tas notiks, lasi rakstā Kad varēsim lidot kosmosā.

Kāpēc gribās lidot kosmosā?

Galaktika.jpg

Bez acīmredzamā un jau iepriekš nosauktā iemesla – atklāt un izpētīt – ir milzums daudz citu iemeslu, kādēļ es vēlētos lidot kosmosā. Iespējams, tieši tas, ka pašlaik lidojumi uz kosmosu nav parastam cilvēkam aktuāla un pieejama aktivitāte, liek šim pasākumam kļūt vēl iekārojamākam. Bieži vien taču pieķeram sevi pie domas, ka gribās nu tieši to, tieši to vienu lietu, kas ir vēl neaizsniedzama. Un tad nosolāmies sev, ka tik līdz varēsim, noteikti izdarīsim. Līdzīgi ir ar kosmosu. Tik līdz sāks parādīties kādas iespējas tikt uz kosmosa kuģa par naudām, kas ir krietni zem pašlaik esošajiem miljoniem, šī iespēja tiktu izmantota.

Turklāt kaut kas tik neizmērāms, tik tāls un plašs, skaists un reizē baiss kā kosmoss, ir cilvēka prātam visneaptveramākā lieta. Tas ir tik interesanti uzzināt par kosmosu vairāk, aptvert plašo visumu un nonākt pie atziņas, ka esam tik niecīga daļiņa no tā visa. Vērts to atcerēties nākošajā reizē, kad Rīgu sauksim par lielu pilsētu. Mērogs uzreiz krīt līdz nenosakāmam ātrumam.

Šo interesi vērts arī nodot mūsu bērniem un mazbērniem, jo, iespējams, tieši viņiem būs izdevība ceļot kosmosa telpā. Šovu vadītāju, reperu un Holivudas aktieru mums pasaulē jau ir pietiekami daudz, tāpēc varbūt ir vērts nodot interesi par kosmosu bērniem, tādējādi uzaudzinot zinātniekus un inženierus. Vērts saprast, ka mīlestību pret nezināmo visumā nevar piespiest,uz var vien iedvesmot. Tieši tāpēc šī interese ir tik liela – tā rodas pati no sevis.

Iemesls, kas ir visvairāk diskutētā tēma saistībā ar visumu – vai eksistē dzīvība ārpus mūsu planētas? Šķietami muļķīgi ir domāt, ka atbilde ir negatīva. Ja eksistē jebkāds priekšstats par to, cik patiesībā neaptverami liels ir visums, šķiet neticami, ka tieši mēs, Zemes iedzīvotāji, esam vienīgie. Un tomēr šis diskusiju temats ir gana aktuāls, jo cilvēku viedokļi par šo krietni atšķiras. Ir tādi, kas vēlētos uzzināt atbildi uz šo jautājumu un pašsaprotami arī, ka netrūkst cilvēku, kas nekad nevēlas uzzināt. Tas tomēr ir nenoliedzami baisi, kā jau pats kosmoss – viss nezināmais kaut kādā mērogā ir baiss. Taču reizēm tieši bailes ir tās, kas virza uz priekšu un liek atklāt brīnišķīgas lietas. Ceļošana kosmosā varētu būt viena no tām.

Kāpēc vajag lidot kosmosā?

Kosmoss.jpg

Par to, vai gribas lidot kosmosā vai nē, katrs var nolemt pats par sevi. Taču līdzšinējie lidojumi kosmosā mūsu pasaulei ir devuši ļoti daudz, sākot ar medicīnu, drošību un dažādiem citiem noderīgiem atklājumiem, kas pašreiz tiek izmantoti uz Zemes. Tāpēc, pirms tu skaidri nosaki savu viedokli par vai pret lidošanu kosmosā, uzklausi iemeslu, kāpēc visuma atklāšana mums ir nepieciešama.

Ja mēs, cilvēce, nevēlamies tikt izdzēsti no eksistences tāpat kā to piedzīvoja dinozauri, mums ir jāspēj sevi pasargāt no asteroīdiem, kuri potenciāli spētu iznīcināt mūs vien pāris mirkļu laikā. Balstoties uz NASA, reizi aptuveni 10’000 gados akmens vai dzelzs futbola bumbas izmēra asteroīds varētu ietriekties mūsu planētā, radot paisuma viļņus, kas spētu iznīcināt piekrastes zonas. Taču visbīstamākie, protams, ir lielu izmēru asteroīdi – piemēram, 100m izmēra asteroīds ir tas no kura mums vērts patiesi baidīties. Gudri finansētas kosmosa programmas palīdz noteikt šāda veida draudus ilgi pirms tie spēj pietuvoties Zemei. Tad tiek nosūtīts kosmosa kuģis pilns ar sprāgstvielām, lai mēģinātu bīstamo objektu pavirzīt uz citu pusi. Lidošana kosmosā spēj burtiski izglābt mūsu planētu.

Ļoti garš saraksts ar mūsdienās plaši izmantotiem gadžetiem un materiāliem sākotnēji tika izveidoti kosmosa programmām. Šo objektu ir tik daudz, ka NASA ir vesels ofiss, kas nodarbojas ar kosmosa produktu pielāgošanu ikdienas vajadzībām. Viens no šādiem materiāliem ir nitinols – elastīgs sakausējums, kas pielietojams raķetes bojājumu gadījumā. Mūsdienās šo pašu vielu izmanto zobārsti, liekot pacientiem breketes. Pārsteidzoši, vai ne?

Veidi, kāpēc lidošana kosmosā ir nepieciešama, ir ļoti daudz. Taču skaidrs ir viens – lidošana kosmosā notiks un, lai arī ar varu nevienu tur nesūtīs, kādu dienu nonākšana plašajā visumā būs vienreizēji skaista un burvīga pieredze. Lai noskaidrotu par to vairāk, izlasi rakstu Par un pret lidošanu kosmosā, un nostiprini savu viedokli, balstoties uz faktiem.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s