Ko drīkst likt rokas bagāžā?

Sagatavoties ceļojumam – lielāku vai mazāku stresu tas izraisa katram ceļotājam. Bieži iemesls uztraukumam ir drošības kontrole jeb lidojuma posms, kad tiek pārbaudītas līdzi paņemtās somas un, protams, arī pats ceļotājs.

Lai ceļojuma pieredzi padarītu patīkamāku, ir lietderīgi apzināties, ko drīkst un ko nedrīkst ņemt līdzi rokas bagāžā. Spektrs aizliegtajām lietām ir gana plašs – reizēm aizliegumi ir pašsaprotami, bet citreiz viss slēpjas tikai niansēs.

Ikdienas priekšmeti

Šī ir sadaļa, kur nozīme ir ne tikai priekšmetam, bet arī tā izmēram. Piemēram, šķēres gan drīkst, gan nedrīkst likt rokas bagāžā. Kā tas strādā? Ja šķēres gali ir noapaļoti vai asmens daļa nepārsniedz 6 centrimetrus – lūgtum. Ja  šķēru asmens daļa pārsniedz sešu centimetru atzīmi, tās ceļojumā kopā ar tevi nedosies.

Atļauts: karotes, pincetes, nagu knaibles, adāmadatas, šujamadatas,  lietussargs, kruķis, ratiņkrēsls, bērnu rati, kontaktlēcu šķidrums, vienreizlietojamās žiletes, šķēres ar noapaļotiem galiem / asmeņa daļu, kas nepārsniedz 6 cm.

Aizliegts: korķviļķi, kabatas naži, papīra naži, printera kārtridži, žiletes, naži, šķiltavas*, sērkociņi*.

*Iespējams, ka ar sērkociņiem un šķiltavām tomēr iziesi drošības kontroli, gadījumā, ja tie atradīsies tavā kabatā. Katras aviosabiedrības noteikumi ir nedaudz atšķirīgi.

Elektroierīces

Grūti iedomāties, ka šajā tehnoloģiju laikmetā ceļotājiem tiktu aizliegti portatīvie datori vai mūzikas atskaņotāji. Digitālie klejotāji var uzelpot – vienīgā prasība, kas drošības kontrolē jāievēro – elektroierīces jāizņem no somas un jāsaliek kopējā kontroles kastē. Tomēr tiem, kas iecerējuši veikt remontdarbus, vajadzēs nododamo bagāžu.

Atļauts: portatīvie datori, planšetes, MP3 atskaņotāji, matu taisnotāji, fēni, fotokameras, ceļojumu gludekļi, epilatori,

Aizliegts: elektriskie urbji, elektriskie zāģi.

Medikamenti

Līdzīgi kā ar elektroierīcēm – arī par saviem medikamentiem vari lieki neuztraukties. Ja regulāri lieto kādus medikamentus, ir ieteicams ar tiem nodrošināties pirms ceļojuma, īpaši, ja tiem nepieciešama ārsta recepte.

Atļauts: sīrupi un citas zāles šķidrā formā, tabletes, kapsulas, inhalatori, šļirces, atvēsinoši gēli.

Aizliegts: skalpeļi.

Ja nepieciešams līdzi ņemt medicīniskā skābekļa balonu, pirms lidojuma ir jāsazinās ar konkrēto aviosabiedrību.

Pārtika

Kāds līdzpaņemts našķis var sniegt enerģiju, kas vajadzīga ceļam. Ja esi apciemojis kādu jaunu zemi, ēdiens var būt kā lielisks suvenīrs, ko aizvest draugiem. Tomēr ir svarīgi zināt noteikumus, lai  vari laicīgi izplānot, ko likt reģistrētajā bagāžā, bet ko – bez raizēm ņemt līdzi rokas bagāžā. Ir iespējams pirms lidojuma iegādāties papildus pārtiku shopping zonā vai ieturēt maltīti kādā lidostas kafejnīcā.

Atļauts: pārtika cietā veidā; šokolādes konfektes ar šķidru pildījumu, taču tām jāietilpst 100ml iepakojumā (kopsummā ar citiem šķidrumiem).

Aizliegts: pārtika mīkstā vai šķidrā veidā, piemēram, ievārījums vai medus.

Runājot par dzērieniem, dažreiz tiek pieļauti izņēmumi. Piemēram, ja ceļo kopā ar maziem bērniem vai zīdaini. Tomēr nevajadzētu vienmēr paļauties uz izņēmumiem. Tā vietā labāk līdzi paņem tukšu ūdens pudeli, ko uzpildīsi pēc drošības kontroles.

Ēdiens mazuļiem

Ceļojot ar mazuli, ir īpaši jāpievērš uzmanība rokas bagāžas saturam. Labās ziņas – svarīgākais ir atļauto lietu sarakstā, taču ir arī daudz ierobežojumu, kas jāņem vērā.

Atļauts: piens, piena pulveris, ūdens (bērnu pudelītē), mazuļu ēdiens, žāvēti augļi, rieksti.

Aizliegts: dzērieni (ūdens, sula, tēja, kafija); ievārījumi, sīrups, medus, svaigais siers, jogurts, zupa, mērces, eļļas, etiķis.

Sporta ekipējums

Ja dodies uz sporta sacensībām ārzemēs, ar rokas bagāžu tev, visdrīzāk, nepietiks.

Atļauts: sporta izpletnis.

Aizliegts: raketes, golfa aprīkojums, slidas, pārgājiena nūjas, makšķeres, niršanas aprīkojums, šaušanas loki, zobeni, šķēpi, kanoe un airi, ledus cirvji un cērtes, bultas, šaujamieroči, cīņas mākslas aprīkojums, katapultas.

Cits ekipējums

Arī dažādu profesiju pārstāvji vai entuziasti ir vienā laivā ar sportistiem. Pareizāk sakot, vienā rindā. Rindā uz bagāžas nodošanu.

Aizliegts: asmeņi, kas pārsniedz 6 cm; urbis un urbja piederumi, profesionālie naži, griešanas paklāji, zāģi, āmuri, mačetes, aeresola krāsas, terpentīns, krāsas atšķaidītājs.

Plānojot ceļojumu, ir jāpārdomā ne tikai rokas bagāžas saturs, bet arī tās izmērs un svars. Katrai lidsabiedrībai ir savas prasības, tāpēc pirms lidojuma ir vērtīgi to pārbaudīt lidsabiedrības mājaslapā vai zvanot uz klientu apkalpošanas tālruni. Ja neesi pārliecināts par kādu no līdzpaņemtajiem priekšmetiem, arī to ir vēlams saskaņot ar lidsabiedrības vadlīnijām.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s