Lidlauki Latvijā

Cik lidlauku un lidostu ir Latvijā? Krietni vairāk kā es spēju iedomāties. Atbilstoši “Civilās aviācijas aģentūras (CAA) datiem, mūsu nelielajā valstī ir 15 sertificēti civilās aviācijas lidlauki. Tomēr tas vēl nav viss, ir vēl daudzi lidlauki, kas nav sertificēti, par lielu pārsteigumu man, starp tādiem arī tik labi zināmais Spilves lidlauks. Zemāk ieskats par, manuprāt, interesantākajiem Latvijas lidlaukiem un arī lidostām.

Starptautiskā lidosta “Rīga” (RIX)

Lidostas ēka uzbūvēta  1974. gada oktobrī un bija viena no PSRS lidostām kur bāzējās aviokompānija “Aeroflot”. Kopš Latvijas neatkarības atgūšanas lidosta ir piedzīvojusi pamatīgas pārvērtības un paplašinājusies. Aktīvā attīstība ir ļāvusi palielināt galamērķu skaitu uz kuriem no RIX ir iespējams nokļūt. Ja 1994. gadā tie bija 20, tad 2019. gada vasaras sezonā ir pieejami 106 galamērķi. Pieaugums vērojams arī pasažieru skaita ziņā – 2018. gada rādītāji par 17 procentiem pārsniedza 2017. gada skaitu. Arī 2019. gada pirmais ceturksnis liek cerēt, ka šis būs veiksmīgāks gads par iepriekšējo.

Starptautiskā lidosta “Liepāja”

Šis lidlauks tika izveidots 1940. gadā kā Liepājas kara lidlauks, bet kopš 1960. gada tas kalpo civilās aviācijas mērķiem. Lidosta ir attīstījusies un tas bijis iespējams pateicoties veiksmīgai Eiropas Savienības fondu līdzekļu piesaistei, kas ļāvis īstenot būtiskus rekonstrukcijas pasākumus, kas savukārt veicināja iespēju uzsākt regulāru komercreisu izpildīšanu. Jāpiebilst, ka regulāri, pāris reize nedēļa, ir iespējams aizlidot no Rīgas uz Liepāju un atpakaļ.

Ventspils Lidosta

Ventspils lidlauka aizsākumi meklējumi jau periodā pirms Otrā pasaules kara, bet pašas lidosta būvniecība tika pabeigta 1975. gadā. Vairāk kā 10 gadus lidosta netika izmantota, šī pauze tika pārtraukta 1997. gadā, kad tika sākta tās renovēšana. Līdzās pamatfunkciju īstenošanai, ik pa laikam tajā tiek organizēti dažādi interesanti pasākumi, kas pieejami plašākai publikai, piemēram, Nacionālo bruņoto spēku gaisa kuģu paraugdemonstrējumi.  

Ādažu lidlauks

Lidlauku izveidoja ar mērķi kalpot lauksaimniecības vajadzībām un tieši šī iemesla dēļ, tā veidošanai līdzekļi netika taupīti. Tikai 2003. gadā par tā īpašniekiem kļuva privātpersonas, kuru uzņēmība un darbs rezultējās ar to, ka Ādažu lidlauks saņēma Eiropas Savienības prasībām atbilstošu sertifikātu.

Jurmala Airport

Padomu Savienības laikos šīs bija zināms kā Tukuma lidlauks un senākās ziņas par šo to atrodamas no 1939. gada. Tikai 1993. gada pavasarī tas kļuva pilnībā brīvs no PSRS karaspēka. Tas tika pamests izdemolēts, atjaunošanas tika uzsākti tikai 2005. gadā un ilga līdz pat 2012. gadam.

Šajā rakstā īsumā varēja iepazīties ar lielākajiem un man interesantākajiem lidlaukiem un lidostām. Plašāks pārskats ar Latvijas lidlaukiem un lidostām, tostarp arī helikopteriem paredzētajiem, pieejams bloga “Par lidošanu” rakstā “Lidlauki Latvijā”.

1 Comment

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s