Lidsabiedrības

Aviokompānijas ir valstu karogu nesēji pasaulē un ar tām lepojas. Saskaņā ar vadošā digitālās informācijas par lidojumiem sniedzēja “Official Aviation Guide”, pasaulē ir ap 900 darbojošos aviokompāniju, šajā rakstā apskatīsim īsumā lielākās aviokompānijas.

“AirBaltic”

Par “AirBaltic” mēs diezgan daudz zinām – tas ir uzņēmums ar kuru lepojamies, ka mums Latvijā pašiem ir sava lidsabiedrība, bet vienlaikus zinām, ka šis uzņēmums Latvijas valstij nebūt nav tas izdevīgākais, jo Latvijas valsts jau vairakkārt ir to glābusi. Šis ir mans tāds sākotnējais spriedums, pirms esmu iedziļinājies šajā tēmā dziļāk.

“AirBaltic” jeb AS “Air Baltic Corporation” ir Latvijas nacionālā lidsabiedrība. Mums pašiem to gribētos saukt par pasaules punktuālāko aviosabiedrību (šo faktu vēl pārbaudīsim). AirBaltic ir bāzēta starptautiskajā lidostā “Rīga”. Kopš 2016. gada aprīļa airBaltic atrodas arī Igaunijā. Šobrīd uzņēmuma izpilddirektors ir Martins Gauss.

Alitalia

“Alitalia” ir Itālijas aviokompānija, kas savu pirmo lidojumu veica 1947. gada 5. maijā maršrutā Turīna- Roma – Katānija. Tās pirmais starptautiskais reiss notika pāris mēnešus vēlāk no Romas uz Oslo. 1960. gadā tā bija oficiālā Romas Olimpisko spēļu aviokompānija un līdz ar to pirmo reizi tās pastāvēšanas vēsture pārvadāja 1 miljonu pasažieru gada laikā.

Air Malta

Air Malta”, kā jau nosaukums liek nojaust, tika izveidota Maltā. Lidojumi tika uzsākti 1974. gada 1.aprīlī uz septiņiem galamērķiem: Londonu, Birmingemu, Mančestru, Romu, Frankfurti, Parīzi un Tripoli. Aviokompānija uzskatāma par drošu, tās vēsturē nav neviena letāla negadījuma. Tomēr, divas reizes tās pastāvēšanas vēsturē, tā ir cietusi no uzbrukumiem.

“British Airways”

“British Airways” ir izveidojusies no kompānijas “Aircraft Transport and Travel Limited”, kas pasaulē pirmā uzsāka regulārus ikdienas reisus starp Londonu un Parīzi 1919. gada 25. augustā. Kompānija ir nemitīgi strādājusi pie attīstības un plašsaziņas līdzekļos tiek dēvēta par pasaules iemīļotāko aviokompāniju.

Iberia

“Iberia” tika izveidota Spānijā 1927. gadā un mūsdienās ietilpst augstāk minētajā IAG grupā. Šī apvienība ieņēmumu ziņā ir trešā lielākā aviokompānija pasaulē. “Iberia” aviokompānija ir starp vadošajām, kas piedāvā lidojumus starp Eiropu un Latīņameriku. Kopumā tās piedāvājumā ir lidojumu iz 135 galamērķiem 47 pasaules valstīs.

Virgin Atlantic

“Virgin Atlantic” ir britu aviokompānija, ko 1984. gadā aizsāka pasaulē labi zināmais Ričards Brensons, ar mērķi izveidot tādu aviokompāniju kurai rūp tās klienti. Savu pirmo lidojumu viņš izpārdeva pavisam netradicionālā veidā. Viņa lidojums no Puertoriko tika atcelts. Tā vietā, lai gaidītu nākamo lidojumu, viņš noīrēja lidmašīnu, staigāja apkārt pa lidostu ar uzrakstu rokās, piedāvājot pasažieriem lidojumu par 39 dolāriem. Šis atgadījums kalpoja par aizsākumu nu jau labi zināmajai “Virgin Atlantic”.

Lufthansa

“Lufthansa”  aizsākumi meklējumi Vācijā 1926. gadā, kad pirmos lidojumus nelielās un atvērtās lidmašīnās ziemas laikā varēja “izbaudīt” pirmie pasažieri. Tās pirmsākumi nav salīdzināmi ar mūsdienu ērtajām un drošajām lidmašīnām. Šī kompānija ir viena no piecām “Star Alliance” dibinātājām, kas ir pasaules lielākā aviokompāniju apvienība ko dibināja 1997. gadā.

Ryanair

“Ryanair” tika dibināta 1984. gadā Lielbritānijā ar pamatkapitālu tieši viena mārciņa un nu  ir kļuvusi par Eiropas lielāko aviokompāniju. 2017. gadā tā kļuva par pirmo Eiropas kompāniju, kas ir pārvadājusi vairāk kā miljardu pasažieru.

Air France – KLM”

“Air France – KLM” radās 2004. gadā kad apvienojās “Air France” un Nīderlandes “KLM”. Pirmā no šī salikuma kompānijām tika dibināta 1933. gadā kad apvienojās piecas dažādas Francijas aviokompānijas.  2004. gada novembrī šī kompānija bija lielākā aviokompānija Eiropā, tās tirgus daļa bija 25,5%.

“SAS”

“SAS” jeb “Skandināvijas Aviokompāniju sistēma” nes pasaulē Zviedrijas, Norvēģijas un Dānijas valstu karogus. Kompānija tika dibināta 1946. gada 1. augustā kad šo trīs valstu aviokompānijas izveidoja konsorciju, 1951. gadā tās apvienojās zem viena nosaukuma,  tādējādi izveidojot “SAS.” 1997. gadā šīs bija viena no apvienības “Star Alliance” dibinātājām. 2017. gadā pārvadāto pasažieru un ieņēmumu ziņā tā bija astotā lielākā Eiropas aviokompānija.

Norwegian

“Norwegian” tika dibināta 1993. gadā Oslo, Norvēģijā un pašlaik ir piektā lielākā zemo cenu aviokompānija pasaulē, kas piedāvā lidojumus uz 150 dažādiem galamērķiem Eiropā, Ziemeļamerikā, Tuvajos Austrumos, Āzijā, Karību Jūras valstīs un Ziemeļāfrikā.

Aegean Airlines

“Aegean Airlines” tika dibināta 1987. gadā Grieķijā kā VIP/biznesa klases kompānija un toreiz to sauca “Aegean Aviation” (tagadējo nosaukumu ieguva 1999. gada martā). 1992. gadā tā kļuva par pirmo privāto sertificēto aviolīniju Grieķijā. 2005. gadā tā kļūst par “Lufthansa” partneri, kas pasažieriem nodrošina ērtus savienotos lidojumus un citu guvumus.

“Finnair”

Kompānija tika dibināta 1923. gada 1. novembrī ar nosaukumu “Aero” un šodien ir viena no vecākajām aviolīnijām pasaulē, kas aizvien veic savu darbību. Oficiālā vārda maiņa uz “Finnair” tika veikta 1968. gadā, kaut gan mārketinga nolūkiem šis nosaukums jau tika izmantots 15 gadus pirms tam. Pa šiem gadiem tā ir izaugsi no mazas aviokompānijas, kas sākotnēji  pārsvarā veica pasta pārvadājumus no Helsinkiem uz Tallinu līdz nozīmīgam starptautiskam spēlētājam.

“Blue Air”

“Blue Air”ir lielākā Rumānijas lidsabiedrība pēc pārvadāto pasažieru skaita. Tā dibināta salīdzinoši nesen- 2004. gadā. Tomēr vēl pirms pāris gadiem to kopējais lidmašīnu vecums ierindoja to ceturtajā vietā pasaulē starp aviokompānijām ar vecāko floti.